Na czym polega badanie Holter ekg

Jest to nieinwazyjne badanie polegające na ciągłym rejestrowaniu zaburzeń rytmu pracy serca w celu późniejszej, szczegółowej analizy. Zapis ten jest rejestrowany podczas codziennej aktywności pacjenta, 24 godziny na dobę. Pacjent ma także możliwość zaznaczenia momentu odczuwania dolegliwości kardiologicznych, poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego na rejestratorze EKG.


Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem nie musimy być na czczo i możemy zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Pamiętajmy jednak, żeby skóra była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.


Przebieg badania

Noszenie aparatu w niczym nie może Cię ograniczać. Przeciwnie, by badanie było wiarygodne, należy robić to, co zwykle. Musisz tylko prowadzić dziennik i zapisywać w nim czas posiłków, spacerów, kierowania autem i opisywać objawy (np. kołatanie serca, zawroty głowy, duszności). Jedynym odstępstwem od zajęć jest to, że z „holterem” nie możesz się kąpać. Zamoczenie elektrod uniemożliwiłoby wykonanie badania.
Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od holtera, musisz ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).
Badanie nie boli, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.

Po upływie 24 godzin lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi przez ciebie notatkami. Wyniki interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie sporządzonych wykresów może postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie.


Wskazania do wykonywania badania Holter ekg

•   zaburzenia rytmu serca (diagnostyka kołatań serca, przyspieszonego bicia serca, nierównej pracy serca zgłaszanej przez Pacjenta);
•    bradykardia - wolna czynność serca, poniżej 60 uderzeń na minutę;
•    ocena sprawności stymulatora serca u Pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem (stymulatorem serca);
•    omdlenia, zasłabnięcia, utraty przytomności - potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych.